Zdrowie ze św. Hildegardą. Terminarz 2025

Zdrowie ze św. Hildegardą. Terminarz 2025

ISBN 978-83-8340-085-3
Oprawa twarda
Liczba stron: 144
Wymiary: 170 x 240 mm
Rok wydania: 2024
Cena: 49,90 zł

Kup w księgarni
Religijna.pl ››

Wiedza medyczna żyjącej w XII w. świętej mniszki Hildegardy z Bin-gen jest imponująca. Lecznicza moc ziół nie miała przed nią tajemnic. Kalendarz prezentuje zaledwie część jej bogatego dorobku w tej dziedzinie, dorobku, który, odkrywany w ostatnich dziesięcioleciach, zdumiewa skutecznością naturalnych sposobów na rozmaite problemy zdrowotne. Święta z Bingen traktuje chorobowe objawy w odniesieniu do całego organizmu człowieka i środowiska, w którym on żyje – patrzy na niego całościowo, podpowiadając, jakich środków użyć, by z jednej strony uleczyć niedomagania, a z drugiej zapobiegać niepożądanym stanom.

W poszczególnych miesiącach kalendarz skupia się na ziołach i innych specyfikach, które w danym okresie są dostępne w naturze lub działają na schorzenia typowe sezonowo. Aloes, bylica boże drzewko, koper włoski, krwawnik, ostropest plamisty, pokrzywa, prawoślaz, przestęp, skalnica, szałwia, tysiącznik to niektóre rośliny z ogródka ziołowego Hildegardy przedstawione w tej edycji terminarza I jako środki na rozmaite choroby i dolegliwości. Wśród przypadłości, które można uśmierzać dzięki przywołanym tu leczniczym substancjom, są m.in. bezsenność, bóle serca, depresja, reumatoidalne zapalenie stawów, powikłania grypowe, niedomagania jelit i żołądka. Można też dowiedzieć się, czym przyspieszyć leczenie złamań czy gojenie ran.

Terminarz zawiera ponadto kilkanaście przepisów na pyszne potrawy, przetwory, napoje, z charakterystycznymi dla wskazań zdrowotnych Hildegardy składnikami, takimi jak szczególnie cenione przez nią zboże – orkisz, galgant, bertram, goździki czy pigwa.

Autor: Praca zbiorowa

Zajrzyj do książki:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.