Zbrodnia i medycyna – Grzegorz Górny

Zbrodnia i medycyna - Grzegorz Górny

ISBN 978-83-7864-095-0
Oprawa miękka
Liczba stron: 176
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2020
Cena: 29,90 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Wstrząsające świadectwa z pogranicza zbrodni i medycyny.

Książka poświęcona najważniejszym problemom i wyzwaniom współczesnej bioetyki. Opisuje budzące wiele kontrowersji i emocji zjawiska na styku wiedzy przyrodniczej, nauk medycznych, rozwiązań prawnych, systemów etycznych oraz stanu świadomości społecznej.

Koncentruje się zwłaszcza na tych zjawiskach, w których lekarze dokonują wyborów między życiem i śmiercią, takich jak aborcja, eutanazja, zapłodnienie pozaustrojowe czy transplantacje narządów. Stawia pytania o dobro i zło w odniesieniu do ludzkiego życia i zdrowia, dotykając spraw absolutnie zasadniczych dla każdego człowieka.

„Nazywam się Gianna Jessen. Mam dziewiętnaście lat. W języku potocznym jestem tak zwaną 'spapraną aborcją. Gdyby aborter rozpoczął swój dyżur wcześniej, nie byłoby mnie dziś tutaj”.

John Pearsons – chłopiec z zespołem Downa – urodził się w Wielkiej Brytanii. „Nie chcę go”, powiedziała matka. Cztery dni później John już nie żył.

W 2003 roku Agnieszka Terlecka spadła z konia. W śpiączce przewieziono ją do szpitala w Pile. Lekarze uznali ją za zmarłą i proponowali pobranie organów do przeszczepów. Rodzice nie zgodzili się. Agnieszka żyje. Dziś jest zdrowa. W 2011 roku zdała maturę i dostała się na studia.

„Jestem człowiekiem, a mimo to zostałem poczęty techniką, która ma swoje korzenie w hodowli zwierząt. A najgorsze jest to, że rolnicy bardziej troszczą się o pochodzenie swojego bydła niż kliniki in vitro o pochodzenie ludzi naszej epoki”.

Fragment książki

Wydanie nowe, poprawione i uzupełnione.

Autor: Grzegorz Górny


Grzegorz Górny – reportażysta, eseista, publicysta, reżyser dokumentalista, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (w latach 1994-2005 i 2007-2012) oraz wieloletni dyrektor programowy wydawnictwa „Fronda”. W latach 2005-2006 redaktor naczelny tygodnika „Ozon”. Współautor i producent kilku cykli telewizyjnych, m.in. „Fronda” (TVP1), „Wojna światów” (TVP2), „Dzika Polska” (TVP Polonia), „Drugie dno historii” (TVP Historia), „Archiwum XX wieku” (TV Puls), „Raport specjalny” (Polsat). Prowadził audycje w Radiu Józef i Programie 3 Polskiego Radia. Publikował w licznych gazetach i czasopismach w Polsce i za granicą. Autor i współautor wielu książek, które doczekały się łącznie 30 wydań zagranicznych w językach: angielskim (7 książek w USA), hiszpańskim, francuskim, włoskim, portugalskim, niemieckim, węgierskim, czeskim, chorwackim, słoweńskim, bułgarskim. Autor kilkunastu wystaw pokazywanych m.in. w Niemczech, Norwegii, Czechach czy w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Laureat wielu nagród dziennikarskich, filmowych i książkowych (m.in. Totus, Grand Press, Feniks, Nagroda im. Jacka Maziarskiego, Nagroda SDP im. J. Zieleńskiego). Odznaczony przez prezydenta Węgier Rycerskim Krzyżem Zasługi I Medalem Europejskim węgierskiej Wszechnicy Wolnych Mediów. Obecnie stały publicysta tygodnika „Sieci”, miesięcznika „W Sieci Historii” i portalu wPolityce.pl. Prezes Stowarzyszenia Trójmorze. Żonaty, ojciec pięciorga dzieci, mieszka w Warszawie.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.