Ukraina, gdzie to jest? Dziennik roku wojny – Ewa Polak-Pałkiewicz

Ukraina, gdzie to jest? Dziennik roku wojny - Ewa Polak-Pałkiewicz

ISBN 978-83-8340-013-6
Oprawa miękka
Liczba stron: 192
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2023
Cena: 29,90 zł

Kup w księgarni
Religijna.pl ››

Stawiając tytułowe pytanie autorka pyta w istocie, czym jest ów „nieznany ląd” wzajemnych polsko-ukraińskich relacji. Splot dziejów ludzi z obu naszych krajów: wielu bied, nieszczęść, ale i zwycięstw, przyjaźni, wspólnych dążeń. Zapomnianych, a istotnych wątków naszej wspólnej w tak wielu punktach historii. Wiele tego utraciliśmy wśród dziejowych zawirowań, z powodu zaniedbań i błędów z obu stron. Warto dziś pytać, gdzie tkwią przyczyny polsko-ukraińskich dramatów, nieporozumień, animozji, ale i gdzie biją źródła wzajemnej sympatii, bliskości, poczucia wspólnoty.

Książka jest zarazem swoistym dziennikiem czasu wojny, w którym nie ma opisów walk, zwycięstw czy porażek, a przywoływane wydarzenia stają się pretekstem, by spojrzeć na historię bardziej wnikliwie. Kolejne teksty odsłaniają często nieznane oblicze ukrainnej ziemi i jej mieszkańców. Przypominają twórców artystów pochodzących z Ukrainy albo z tą ziemią związanych. Stanowią próbę zrozumienia ukraińskiej duszy, która dziś musi stawać do walki nie tylko z wrogiem zewnętrznym. Bohaterami tego zbioru esejów, reportaży i felietonów są m. in. hetman Konaszewicz-Sahajdaczny, unicki męczennik Jozafat Kuncewicz, ks. Piotr Skarga, poeta Taras Szewczenko, a także pisarze, historycy, poeci ukazujący sedno dramatu dziejów Ukrainy, na przekór mitom, płyciźnie i niedomówieniom: Oksana Zabużko, Władysław Wielhorski, Feliks Koneczny, Adam Mickiewicz.

To książka dla Polaków i Ukraińców, dla młodych i starszych czytelników. Dla wszystkich, którzy na serio traktują własną historię. Szukają prawdy – także tej zapisanej w dziejach zwykłych, lecz nietuzinkowych, pięknych i fascynujących ludzi.

Autor: Ewa Polak-Pałkiewicz


Ewa Polak-Pałkiewicz – pisarka i publicystka, autorka książek Kobieta z twarzą, Prosto w oczy (wywiad rzeka z premierem Janem Olszewskim), Patrząc na kobiety, Rycerze wielkiej sprawy, Powrót pańskiej Polski, Czego chcą od nas biedni Niemcy, Bitwa o Gietrzwałd. Tryumf Królowej, Café Katedra.

Zajrzyj do książki:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.