ISBN 978-83-7864-262-6
Oprawa miękka
Liczba stron: 262
Wymiary: 150 x 210 mm
Rok wydania: 2018
Cena: 24,90 zł
Autor: ks. Jerzy Grześkowiak
W prezentowanej książce łączę osobiste doświadczenia religijne i duszpasterskie z egzystencjalnymi pytaniami szczególnie dziś istotnymi dla chrześcijaństwa, a właściwie dla każdego człowieka. Proponuję Czytelnikom książkę łatwą – jak mniemam – w odbiorze, a zarazem zobowiązującą; jest ona czasem wyznaniem, czasem przypomnieniem, niekiedy rachunkiem sumienia, a zawsze pociechą, zachętą i przewodnikiem na drogach tropienia prawdziwego szczęścia, którego gwarantem jest tylko Bóg, a drogą do niego lego wcielony Syn Jezus Chrystus – Miłosierna Twarz Ojca.
Jednym ze znaków współczesności jest gonitwa za szczęściem. Ten fenomen jest powszechny i tak intensywny, że odnosi się wrażenie, że obok pięciu najważniejszych religii świata (chrześcijaństwo, judaizm, islam, buddyzm, hinduizm) usadowiła się na dobre szósta – „religia szczęścia” (religion of happiness).
Szczęście i sukces to najważniejszy cel dzisiejszego człowieka. Wyrazem tego jest choćby fakt, że Zjednoczone Emiraty Arabskie ustanowiły niedawno Ministerstwo do Spraw Szczęścia oraz że „prawo do szczęścia” znalazło miejsce w konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki jako podstawowe prawo człowieka, bo – jak ona głosi – każdy przez osobisty wysiłek może osiągnąć szczęście.
Ale czy tak jest naprawdę?
Fragment książki
Ksiądz dr hab. Jerzy Grześkowiak urodził się w 1940 r. w miejscowości Miejska Górka w Wielkopolsce. Wytrawny teolog i pastoralista, absolwent studiów filozoficzno-teologicznych w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz studiów specjalistycznych i doktoranckich z zakresu teologii pastoralnej, kierunek liturgika, na Wydziale Teologicznym KUL w Lublinie. Stypendysta w Instytucie Katolickim w Paryżu, doktor habilitowany teologii pastoralnej. Jako etatowy wykładowca KUL przez lata pełnił funkcje sekretarza Rady Instytutu Teologii Pastoralnej i sekretarza Komisji Pastoralnej TN KUL. Autor licznych odczytów i referatów z zakresu liturgiki i teologii pastoralnej w Polsce i w Niemczech.
W latach 1986-2011 prowadził działalność duszpasterską jako kapłan archidiecezji Monachium-Fryzynga. Po przejściu na emeryturę nadal pracuje w duszpasterstwie w Monachium. Popularyzator idei odnowy liturgii po Soborze Watykańskim II, znany i ceniony rekolekcjonista, autor 14 pozycji książkowych, 80 artykułów naukowych i ponad 250 artykułów popularno-naukowych. Od ośmiu lat współpracownik polonijnego czasopisma dla Bawarii „Moje Miasto” (kolumna „Filozofie życia”), a od dwóch lat autor cotygodniowych publikacji na portalu „Polonik Monachijski”, w dziale „Bliżej Boga”. W jego pokaźnym dorobku literackim, obok publikacji poświęconych tematyce eucharystycznej i liturgicznej, znaleźć można także książki i artykuły poruszające zagadnienia z zakresu teologii małżeństwa i rodziny oraz szeroko pojętej duchowości chrześcijańskiej.