Prawda. Raport o stanie Kościoła – kard. Gerhard Ludwig Muller, Martin Lohmann

Prawda. Raport o stanie Kościoła - kard. Gerhard Ludwig Muller, Martin Lohmann

ISBN 978-83-7864-231-2
Oprawa miękka
Liczba stron: 448
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2021
Cena: 49,90 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Niniejsza pozycja to kompendium katolickiego świata wiary, mogące w jednakowym stopniu być ważnym i pomocnym zarówno dla Polaków, jak i dla Niemców. Łączy ono analizę faktów ze spojrzeniem ku przyszłości Kościoła. Chodzi w nim o prawdę, zachowującą ważność zawsze i wszędzie, która, przekraczając granice, pozwala dostrzec także swoją potęgę spajającą narody. (…) Ma ona swoje imię: Jezus Chrystus. Gdy idzie o metafizyczne oraz moralne kwestie dotykające ludzkiego bytu, milczenie okazuje się grzechem. Dzięki realizacji pomysłu Martina Lohmana, znanego publicysty oraz teologa katolickiego, powstało dzieło podejmujące aktualne tematy, nurtujące ludzi XXI wieku – zapraszające grono czytelników do rozmów oraz refleksji. Chrześcijanom dzisiejszej doby potrzebne są hart ducha i męstwo w wierze.


Gerhard Ludwig kardynał Müller

Sam tytuł tej książki stanowi wyzwanie dla współcześnie żyjących, ponieważ prawda jest czymś, co przeszkadza, zdając się być swego rodzaju pokusą do nietolerancji, przez co wydaje się, że pokora, przyjmująca naszą niezdolność do prawdy, jest lepsza niż odwaga do niej. Tym sposobem społeczność zachodnia stacza się coraz bardziej ku dyktaturze relatywizmu. Natomiast ta książka to odważne wezwanie do prawdziwej pokory.


Benedykt XVI,
fragment listu do Martina Lohmanna

Niektórych pasterzy Kościoła słucha się z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa. Do nich należy niemiecki kardynał Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary i strażnik prawdy objawionej w Kościele na usługach papieża w latach 2012-2017, wybitny teolog i człowiek oddany Bogu. Swój wywiad-rzekę zawarty w tej książce poświęcił on prawdzie, gdyż ma pełną świadomość, że dla Kościoła nadszedł moment zderzenia z „największym oszustwem”, a czasy nie są łatwe, zwłaszcza dla ludzi wierzących. Trzeba przez nie przechodzić, mając przepasane biodra i zapalone pochodnie. Kardynał Müller prowadzi nas przez najważniejsze wydarzenia w Kościele i świecie, wyjaśniając ich chrześcijański sens. To cenna i potrzebna publikacja, zwłaszcza w świecie pełnym Piłatów, którzy wydymają usta i z szyderczym grymasem powtarzają: „A cóż to jest prawda?”.


ks. Robert Skrzypczak

Kościół pochodzi od Boga, zasadza się na prawdzie i ma obowiązek przy niej trwać, gdyż jej uosobienie to sam Chrystus (J 14,6). Ta rzeczywistość zdaje się być obecnie w znacznej mierze ignorowana. A i w łonie Kościoła spotkać się można z niezrozumieniem i niewiedzą. Jego wnętrze ranią ponadto wrogie ataki z zewnątrz. Kościół (…) przezywa wiele wstrząsów i niepewności. Na łamach tej publikacji próbujemy obaj – duchowny i katolicki publicysta, kardynał i osoba świecka – poważnie podejść do tego wyzwania, poświęcając się w dialogu budującemu poszukiwaniu wyzwalającej prawdy. Staraliśmy się, z głębi katolickiego i opartego na wierze przekonania, wszelkim wyrażanym wątpliwościom przeciwstawić światło jedynej prawdy, bezwarunkowo powierzonej Kościołowi, i w trudnych czasach zawirowań i pokus poniekąd przekazać je dalej. Podjęliśmy kwestie zgłębiane w trakcie licznych rozmów, wewnątrz i poza Kościołem. Kierowała nami niecofająca się przed niczym chęć wyjaśnienia i dająca orientację klarowność.

Umocowanie teologiczne i dogłębna analiza, sięgające odważnie ku źródłu Prawdy, zdają się być właściwą droga dla Kościoła, który również jutro może i powinien być wstrząsającym znakiem sprzeciwu i Bożego miłosierdzia. Świat pilnie potrzebuje jasności tego światła. Wyrażamy nadzieje, że wielu, zarówno w Kościele, jak i poza nim, poczuje się zachęconych do refleksji nad tym, co w życiu jest ważne i słuszne.


Martin Lohmann

Autor: kard. Gerhard Ludwig Muller, Martin Lohmann

Zajrzyj do książki:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.