Polscy męczennicy II wojny światowej – Joanna Wieliczka-Szarkowa

Polscy męczennicy II wojny światowej - Joanna Wieliczka-Szarkowa

ISBN 978-83-7864-694-5
Oprawa miękka
Liczba stron: 144
Wymiary: 120 x 190 mm
Rok wydania: 2019
Cena: 14,90 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Święci, błogosławieni i ci, którzy jeszcze „oczekują” na zaliczenie w poczet błogosławionych. Męczennicy czasów wojny. Dlaczego ponieśli śmierć, co pomogło im znosić szykany, brutalne przesłuchania, ból zadawany bez winy i powodu? Czym się kierowali, przyjmując Żydów pod swój dach, ofiarowując swoje życie za innych albo pozostając „na warcie” ze słabszymi lub rannymi? Co pozwoliło im bez bluźnierstwa przyjąć okrutną śmierć, a nawet błogosławić prześladowców?

Książka przedstawia znanych i nieznanych. Mężczyzn i kobiety. Osoby świeckie i konsekrowane. Ludzi młodych i osoby dojrzałe. Z pewnością wielu czytelników zadziwi ich postawa życiowa i ostateczny wybór, bo – jak mówił Jan Paweł II podczas jednej z pielgrzymek do Polski – „Świadectwo męczenników jest dla nas zawsze jakimś wyzwaniem, ono prowokuje, zmusza do zastanowienia, (…) może budzić podziw albo nienawiść, ale z pewnością nie można wobec takiego człowieka przejść obojętnie”. Ale tu nie o zdziwienie idzie, ale o poznanie tych, których wyróżniała żywa wiara i odwaga bycia Człowiekiem niezależnie od okoliczności.

Polska w swoich dziejach przelać musiała wiele krwi za wierność hasłom, które były wyszyte na sztandarach i wyryte w naszych sercach: Bóg, Honor, Ojczyzna, Polonia Semper Fidelis. Jednak nigdy wcześniej w historii nie przyszło nam złożyć tak wielkiej daniny krwi jak podczas drugiej wojny światowej. Ostrze prześladowań niemieckich nazistów i sowieckich komunistów programowo nastawione było na eksterminację polskiego narodu, na jego chrześcijańskie wartości. Przez pięć lat okrutnej wojny prześladowania te zebrały wielkie żniwo…


(ze Wstępu)

Autor: Joanna Wieliczka-Szarkowa

Bookmark the permalink.

Comments are closed.