ISBN 978-83-8340-018-1
Oprawa miękka
Liczba stron: 296
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2023
Cena: 39,90 zł
Zdecydowana większość ludzi postrzega samotność jako coś złego, co należy omijać szerokim łukiem. Najczęściej zestawia się ją z chorobą i starością, o czym mogą świadczyć chociażby modlitwy w naszych kościołach, zanoszone właśnie za „chorych i samotnych”. Na samotników patrzy się zazwyczaj z pewną dozą nieufności, jak na jakichś odludków, często dziwaków, a nawet egoistów. Jedyną formą samotności, którą zdaje się akceptować świat XXI wieku, jest ta, którą reprezentują tzw. „single i singielki”. Tymczasem samotność widziana oczami Boga to rodzaj szczególnego wybrania każdego człowieka, czego, niestety, najczęściej nie dostrzegamy. Wręcz boimy się spojrzeć na samotność z takiej perspektywy! Tkwimy w błędnym przekonaniu, że samotność jest zła i już. Należy unikać jej jak ognia! Nie mamy ochoty na zgłębianie istoty samotności, bo to proces żmudny, a momentami nawet bolesny. Jednak bez odważnej próby zmierzenia się z nim, nawet za cenę tymczasowego dyskomfortu i bólu, który zazwyczaj towarzyszy stawaniu w prawdzie, nie odkryjemy piękna, sensu i wartości samotności obecnej wżyciu każdego człowieka.
W niniejszej książce podjęłam próbę opisania wszystkiego, co udało mi się odkryć w czasie wieloletnich zmagań z niechcianą samotnością, i – jak sądzę – jest to prawdziwe o|raz prowadzi do Boga. (…) Kiedy przed laty dotarło do mnie, że tkwię w jakimś ogromnym kłamstwie na temat życiowego spełnienia, zaczęłam wreszcie szukać Bożej prawdy na temat samotności. (…) Owocami moich poszukiwań pragnę dzielić się w sposób prosty i zwyczajny, ale też bez przemilczeń i owijania w bawełnę. Przykłady, które przytaczam, są prawdziwe. To nie wymysł mojej wybujałej wyobraźni ani też staropanieńskiej fantazji, ale życiowe doświadczenie moje i wielu kobiet, które dzieliły się ze mną swoim bólem. Nie znajdziecie tu ani jednej fikcyjnej historii, bez względu na to, jak absurdalna może się wam wydać.
Autorka
Miałem przyjemność prowadzić z Autorkę korespondencją w toku jej pracy nad tą książką. Było to doświadczenie odkrywcze, ukazujące świat dotąd prawie mi nieznany, a jakże bogaty, jakże ważny. (…) Wielu osobom samotność jawi się jako prawdziwe piekło na ziemi. Katarzyna Dziurdzik pokazuje, że może ona stać się nie tylko czyśćcem (a więc czymś, co przez cierpienie prowadzi do nieba), ale wręcz… słodkim przedsionkiem nieba. Oczywiście, pod warunkiem, że odkryje się owo sam na sam z Bogiem, ale także – że pogodzi się człowiek sam ze sobą.
o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz
Autor: Katarzyna Dziurdzik
Katarzyna Dziurdzik (ur. 1970) – instruktorka tańca flamenco i założycielka krakowskiej Akademii Tańca Fuente de la Amapola, którą prowadzi od 16 lat. Kobieta niezamężna, wierząca katoliczka. Bliska jest jej duchowość karmelitańska. W 2019 roku założyła błoga (jahid.pl) poświęconego tematyce samotności nie z wyboru. W latach 2018-2023 ośmiokrotnie zorganizowała rekolekcje dla kobiet stanu wolnego w ośrodkach rekolekcyjnych księży redemptorystów na Ryniasie i w Krakowie oraz u sióstr karmelitanek w Czernej.