Niepojęte dary. Kolędy i pastorałki z płytą CD – Jan Gołaski, Jacek Kowalski

Niepojęte dary. Kolędy i pastorałki z płytą CD - Jan Gołaski, Jacek Kowalski

ISBN 978-83-7864-490-3
Oprawa twarda
Liczba stron: 272
Wymiary: 170 x 240 mm
Rok wydania: 2018
Cena: 49,90 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Niniejszy śpiewnik zawiera sto najczęściej śpiewanych kolęd i pastorałek wybranych, opracowanych i prześpiewanych przez Jana Gołaskiego. Pieśni podane są w całości ze wszystkimi zwrotkami. Śpiewnik dzieli się na: kolędy kościelne i domowe. Każdemu utworowi w śpiewniku towarzyszy informacja o czasie powstania, autorach oraz źródłach tekstu i melodii. Bardzo przydatne są także nuty, umieszczone na końcu śpiewnika.

Ze względu na liczbę utworów, pełne teksty, omówienia i nuty do najbardziej tradycyjnych linii melodycznych jest to śpiewnik wyjątkowy, a do tego pięknie ilustrowany i poprzedzony znakomitym wstępem Jacka Kowalskiego. Do książki dołączona jest też ilustracja muzyczna w postaci płyty z wybranymi kolędami i pastorałkami w wykonaniu Jacka Kowalskiego, Zespołu Monogramista JK i towarzyszących im dzieci. Ścieżka muzyczna tej płyty powstała przy okazji nagrywania programu świątecznego dla Telewizji Polskiej.

Zwyczaj wspólnego kolędowania trwa, mimo wielu niesprzyjających okoliczności. Gdy umiejętność śpiewania wydaje się być rzadkim darem, przychodzą święta Bożego Narodzenia i coś się zmienia, znów słychać zbiorowy śpiew.

Z takiego rodzinnego kolędowania narodził się ten śpiewnik. (…) Mam nadzieję, że ta książka będzie pomocą we wspólnym kolędowaniu i zachęci do poznawania historii polskich kolęd, które opowiadając o „niepojętych darach” dawanych nam z Nieba, same są szczególnie cennym darem, jaki otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń.


Jan Gołaski

Najpiękniejsze polskie kolędy nie powstały wśród ludu i dla ludu, jak wielu się niegdyś zdawało. Nie zawady ich nawet stosunkowo nieliczne zachowane śpiewniki katolickie z wieku XVII przeznaczone do powszechnego użytku. Wydały je natomiast klasztory: męskie -franciszkanów i reformatów – ale przede wszystkim panieńskie – klarysek, benedyktynek, karmelitanek, potem także wizytek. Długo skrywały się w nich staropolskie arcydzieła, pozostając szczególnym skarbem panien sióstr.


Jacek Kowalski

Autor: Jan Gołaski, Jacek Kowalski

Bookmark the permalink.

Comments are closed.