Jeszcze Polska… Klasyka polskiej poezji patriotycznej – Justyna Chłap-Nowak

Jeszcze Polska... Klasyka polskiej poezji patriotycznej - Justyna Chłap-Nowak

ISBN 978-83-7864-402-6
Oprawa twarda, obowoluta
Liczba stron: 816
Wymiary: 170 x 240 mm
Rok wydania: 2015
Cena: 99,00 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Wspaniałe, monumentalne świadectwo patriotyzmu, narodowej dumy i przywiązania do ojczystego domu, któremu na imię Polska.

Ta wielka antologia poezji patriotycznej obejmuje najobszerniejszy wybór literackiego dziedzictwa Polski: od fragmentów najstarszych kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka oraz od „Bogarodzicy”, przez twórców okresu odrodzenia, baroku i oświecenia, wieszczów epoki romantyzmu, czasu niewoli i wielkich powstań narodowych, poetów doby pozytywizmu i Młodej Polski, aż po piewców wielkiego czynu niepodległościowego, poetów-legionistów z lat 1914-1918, którzy walczyli o wolną Polskę i doczekali się jej odrodzenia.

Antologia przywołuje zarówno dzieła znane i powtarzane przez pokolenia, jak i zapomniane nieraz, a warte przypomnienia pieśni „wajdelotów polskości” z minionych dekad i wieków. Na kartach tej wyjątkowej księgi występują nie tylko mistrzowie tej miary co Kochanowski, Mickiewicz i Słowacki, ale także mniej znani autorzy piosenek legionowych, anonimowi twórcy poezji rycerskiej z wieku XVII czy konfederackiej z XVIII.

W wyborze uwzględniono autorów, którzy zrośli się nierozerwalnie z tradycją patriotycznej poezji, których twórczość składa się na katechizm miłości do Polski, i którą powinno się znać jak pacierz.

Fragment książki

W książce poezje m.in. takich autorów jak: Wincenty zwany Kadłubkiem, Wincenty z Kielczy, Mikołaj Rej, Jan Kochanowski, Mikołaj Sęp-Szarzyński, Ignacy Krasicki, Józef Wybicki, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Karpiński, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Józef Ignacy Kraszewski, Cyprian Kamil Norwid, Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Wyspiański, Bolesław Leśmian, Leopold Staff.

Autor: Justyna Chłap-Nowak

Bookmark the permalink.

Comments are closed.