Jedyne światło – Justyna Chłap-Nowak

Jedyne światło - Justyna Chłap-Nowak

ISBN 978-83-8340-084-6
Oprawa twarda
Liczba stron: 112
Wymiary: 145 x 205 mm
Rok wydania: 2024
Cena: 29,90 zł

Kup w księgarni
Religijna.pl ››

Ten tomik jest zbiorem poezji religijnej znakomitej krakowskiej poetki Justyny Chłap-Nowakowej. Zawiera wybór wierszy o takiej właśnie tematyce, opublikowanych we wcześniej wydanych tomikach poezji, ale czytelnik znajdzie tu również nowe, niepublikowane dotąd utwory.

Autorka pyta w swoich wierszach o sprawy najważniejsze. (…) Odpowiedzi szuka w tym, co zdawałoby codzienne, zwyczajne, a co dla poetki jawi się jako tajemnicze, cudowne i baśniowe, pełne niewidzialnych śladów Stwórcy. Stąd wpisane w te wiersze afirmacja życia, religijny niemal zachwyt „moim światem”, gest ocalania od zapomnienia tego, co tak szybko, a przecież pięknie mija.


prof. Maciej Urbanowski

To proste wiersze, głębokie, pełne radości i wiary, autentycznego „tak” dla Bożego świata oraz wdzięczności Bogu za Jego miłość. (…) Owszem, ciemność, zło mają w świecie przedstawionym w tych wierszach wiele do powiedzenia, potrafią nawet przerażać. (…) Ale ostatnie słowo należy do światła nawet wtedy, kiedy zwycięstwo ciemności wydaje się definitywne.


o. Jacek Salij

Strumień emocji i uczuć zamkniętych w formę wiersza! (…) Piękne! I takie polskie! I również moje… Wiersze Justyny Chlap-Nowakowej dają nadzieję, że wyobraźnia poety uratuje nasz świat duchowy, bo w nim widzimy Boga i odnajdujemy nasze człowieczeństwo.


Halina Łabonarska

Wiersze Justyny są „niezależne” (…)- uchylają się kryteriom nowoczesności. Można by uznać, że przynależą do minionej konwencji (rymy, rytmika, „staroświecka śpiewność frazy”). Powstają jednak dziś. I nie ma wątpliwości, że widzą i wiedzą zgodnie z dzisiejszym rozumieniem świata. (…) Wyrażają potrzebę przynależności do „innego wymiaru”. Do „czegoś więcej” i do czegoś „bardziej trwałego”.


Leszek Długosz

I tak czytam, Justyno, i inne wiersze, gdzie pytamy siebie: Skąd my, dokąd, z czym i o co? I jakże mi bliskie obrazy zatłoczonych pociągów w Polskie Zaduszki. I opis pogrzebu księdza Jerzego. Bo to i moje najgłębsze (opisywane wierszem, ale ciągle nie tak) wspomnienie…


Ernest Bryll

Autor: Justyna Chłap-Nowak

Bookmark the permalink.

Comments are closed.