Franciszek z Asyżu. Odkłamywanie mitów – Cristina Siccardi

Franciszek z Asyżu. Odkłamywanie mitów - Cristina Siccardi

ISBN 978-83-7864-387-6
Oprawa miękka
Liczba stron: 336
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2022
Cena: 49,90 zł

Kup w księgarni
Religijna.pl ››

Jak zafałszowano postać świętego Franciszka

Książka pokazuje znanego i lubianego świętego w zupełnie nowej odsłonie. Opierając się na Źródłach franciszkańskich i świadectwach współczesnych św. Franciszkowi osób, przedstawia go bez upiększeń i legendarnych opowieści narosłych wokół jego osoby.
W zbiorowej świadomości święty Franciszek to przede wszystkim radosny braciszek, założyciel wielkiej rodziny zakonnej, orędownik dialogu międzyreligijnego, ekolog i miłośnik zwierząt. Tymczasem przywoływane i analizowane przez autorkę źródła mówią o człowieku wewnętrznie wolnym i całkowicie oddanym Bogu. I ta „dyspozycja” pozwoliła mu na nowatorskie i bezkompromisowe działania.

Cristina Siccardi przypomina, że ani św. Franciszka, ani też innych osób nie można traktować z dowolnością i przydawać im cech, których nie posiadali, albo włączać do poprawnych politycznie nurtów, które wtedy nie istniały, a dziś są modne. Lektura prowokuje do stawiania odważnych pytań o współczesny Kościół i wielkie dziedzictwo franciszkanizmu.

Książka jest niewątpliwie cennym głosem w trwającej nieustannie dyskusji nad Franciszkiem z Asyżu. Jest też mówiąc wprost, głosem prawdy historycznej podniesionym przeciwko powtarzanym od dziesięcioleci manipulacjom na temat „jednej z najbardziej zafałszowanych postaci w dziejach” Pod tym względem, ale także dzięki lekkości stylu, praca Cristiny Siccardi wpisuje się w wielką tradycję katolickich biografii Biedaczyny z Asyżu pisanych w kontrze do owego sztucznie wytworzonego „Franciszka ani z Asyżu, ani świętego”.

o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz,
misjonarz Matki Bożej Anielskiej

Autor: Cristina Siccardi


Autorką książki jest włoska pisarka i publicystka Cristina Siccardi. Współpracowała m.in. z „La Stampą”, „L’Osservatore Romano”, „Avvnire”. Napisała kilkadziesiąt książek biograficznych (o św. Matce Teresie z Kalkuty, św. Hildegardzie z Bingen, św. Janie Bosco, Janie Pawle I), jest szczególnie zainteresowana historią Kościoła, ale i przemianami zachodzącymi w Kościele współcześnie.

Zajrzyj do książki:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.