Drogi na Monte Cassino – Joanna Wieliczka-Szarkowa

Drogi na Monte Cassino - Joanna Wieliczka-Szarkowa

ISBN 978-83-8340-102-7
Oprawa miękka
Liczba stron: 272
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2024
Cena: 39,90 zł

Kup w księgarni
Religijna.pl ››

80 lat temu, 18 maja 1944 roku polscy żołnierze 2 Korpusu gen. Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino. Bitwa ta stała się symbolem waleczności, a zwycięstwo zostało odniesione dzięki ofiarności, odwadze i wytrwałości, z których od wieków słynął żołnierz polski.

Joanna Wieliczka-Szarkowa opisuje historię 2 Korpusu Polskiego oraz drogi, którymi podążali polscy żołnierze, zanim stanęli pod Monte Cassino. Przeszli oni szlak bojowy, który dla wielu z nich zaczął się wraz z napaścią Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku. Część żołnierzy przedostała się na Zachód i walczyła we Francji, w Norwegii pod Narwikiem czy w Afryce pod Tobrukiem. Część zaś zasiliła szeregi 2 Korpusu po utworzeniu Armii Polskiej w ZSRS i jej ewakuacji na Bliski Wschód przez gen. Andersa.

Autorka barwnie opisuje nie tylko formowanie jednostek i ich bitwy, ale przybliża także sylwetki dowódców, oficerów, żołnierzy – bohaterów walk. W książce wykorzystano poruszające wspomnienia i relacje uczestników tych wydarzeń. Publikację zilustrowano archiwalnymi

Autor: Joanna Wieliczka-Szarkowa

Zajrzyj do książki:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.