Camino. Od progu – Tadeusz Kornaś

Camino. Od progu - Tadeusz Kornaś

ISBN 978-83-7864-563-4
Oprawa miękka
Liczba stron: 304
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2022
Cena: 39,90 zł

Kup w księgarni
Religijna.pl ››

Do Santiago de Compostela i na Świętą Górę Athos

Książka jest barwną, osobistą relacją z pieszej pielgrzymki podjętej od progu swego domu w kierunku Santiago de Compostela przez Polskę, Czechy, Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Autor, zachowując pełen poczucia humoru dystans do siebie i przygód, których doświadcza w czasie drogi, ze swadą i erudycją przeplata wątek religijny i kulturowy. Opowiada między innymi o Górze Świętej Anny, gdzie znajduje się sławne sanktuarium, ale także zbudowane przez niemieckich nazistów amfiteatr i germańska świątynia; o arcydziele sztuki europejskiej – Żytawskiej Zasłonie Wielkopostnej; o mszy głagolickiej odprawianej w Czechach po raz pierwszy po wojnie; o krzyżackim zakonie w Pasawie; o inscenizacji średniowiecznych misteriów „Jedermann” na stopniach katedry w Salzburgu; o kalwińskiej Szwajcarii – i o dziesiątkach innych miejsc i zdarzeń, które układają się w mozaikę zagmatwanych losów chrześcijańskiej Europy, odkrywanych w drodze do grobu św. Jakuba.

Integralną częścią książki jest również pełna emocji relacja z pielgrzymki na Świętą Górę Athos – do duchowego centrum prawosławia i jedynego w Europie chrześcijańskiego państwa teokratycznego, od wieków dostępnego tylko dla mężczyzn.

Niniejsza książka autorstwa Tadeusza Kornasia, profesora w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest owocem jego pozanaukowych zainteresowań, wśród których pielgrzymowanie Drogą św. Jakuba zajmuje niebagatelne miejsce.

Autor: Tadeusz Kornaś

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowanie MKiDN logo

Patronat medialny

Wiara.pl
Echo Katolickie Tygodnik regionalny - logo
Fundacja Sztukowanie Pamięci
Żywa wiara. Portal ludzi wierzących i poszukujących
Stowarzyszenie Przyjaciele Dróg Świętego Jakuba w Polsce

Zajrzyj do książki:

Bookmark the permalink.

Comments are closed.