Arnhem ‘44. O jeden most za daleko – Joanna Wieliczka-Szarkowa

Arnhem ‘44. O jeden most za daleko - Joanna Wieliczka-Szarkowa

ISBN 978-83-7864-690-7
Oprawa miękka
Liczba stron: 80
Wymiary: 120 x 190 mm
Rok wydania: 2019
Cena: 9,90 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Polacy pod Arnhem

Operacja „Market-Garden” – śmiały plan marszałka Montgomery’ego, ścigającego się o wejście do przemysłowego centrum Rzeszy z niezwykle szybkim i skutecznym dowódcą amerykańskim, gen. Geor-ge’m Pattonem, zakładała zdobycie przez wojska powietrznodesantowe najważniejszych przepraw przez pięć wielkich przeszkód wodnych, w tym trzy rzeki – Mozę (most pod Grave), Waal (most w Nijmegen) i Dolny Ren – Lek (mosty w Arnhem) w Holandii, co pozwoliłoby Brytyjczykom ominąć niemiecką umocnioną Linię Zygfryda i wychodząc na tyły wojsk Hitlera, uderzyć na Zagłębie Ruhry. Wojna mogłaby się skończyć jeszcze w 1944 roku, ale pod warunkiem, że Niemcy nie stawiliby zdecydowanego oporu z powodu braku sił.

W tej największej w czasie drugiej wojny światowej operacji powietrznodesantowej wzięli udział spadochroniarze amerykańscy, brytyjscy i polscy z 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, dowodzonej przez gen. Stanisława Sosabowskiego, który od początku uważał, że do wykonania tak wielkiego zadania przeznaczono zbyt małe siły.

Ta książka opowiada o wojennych losach generała Sosabowskiego, opisując powstanie, formowanie, szkolenie i walki pierwszej w historii Wojska Polskiego jednostki komandosów.

Autor: Joanna Wieliczka-Szarkowa

Bookmark the permalink.

Comments are closed.