Agentura wpływu – Tomas D. Schuman (Jurij Bezmienow)

Agentura wpływu - Tomas D. Schuman (Jurij Bezmienow)

ISBN 978-83-7864-075-2
Oprawa miękka
Liczba stron: 128
Wymiary: 140 x 200 mm
Rok wydania: 2020
Cena: 19,90 zł

Zobacz książkę w księgarni
Religijna.pl ››

Ta książka dziś wydaje się jeszcze bardziej aktualna… Jak stworzyć chaos, konflikt wewnętrzny i sparaliżować wroga – czyli nas. Ta strategia KGB, znakomicie, przejrzyście przedstawiona w 1984 roku przez oficera KGB Bezmienowa, po jego przejściu na stronę zachodnią, wydawała się w chwili wydania szybko zdezaktualizowana przez nadzieje, jakie wzbudzi Gorbaczow, pieriestrojka, etc. Teraz, w 2020 roku widać jej realizację – jak na dłoni, zwłaszcza u nas, ale również szerzej – w Europie, w USA. To jest książka na dziś.

prof. dr hab. Andrzej Nowak

Tomas Schuman (a właściwie Jurij Bezmienow) był zaangażowany w światowe działania propagandowe reżimu sowieckiego. Niczym odpowiednik Winstona Smitha, bohatera książki 1984 George’a Orwella, pracował dla komunistycznego odpowiednika Orwellowskiego Ministerstwa Prawdy, czyli Agencji Prasowej „Nowosti”. Celem tej agencji było tworzenie jednostronnych i zafałszowanych informacji przekazywanych zagranicznym mediom. Tego rodzaju działania KGB określało mianem „dezinformacji”.

Tajniki takich działań oraz cele, do jakich miały one prowadzić, opisuje Schuman w swojej książce. Zdradza też kulisy funkcjonowania propagandowej sowieckiej agentury wpływu. To wielkie ostrzeżenie przed ukrytą manipulacją, której celem jest zawładnięcie świadomością, a poprzez kierowanie opinią, kryteriami ocen i poglądami – podbicie całych państw i narodów.

Autor: Tomas D. Schuman (Jurij Bezmienow)


Tomas Schuman (Jurij Bezmienow) urodził się w Moskwie w 1939 roku, w rodzinie wysokiego rangą oficera Armii Czerwonej. W wieku 17 lat rozpoczął studia w Instytucie Języków Orientalnych Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Po ich ukończeniu pracował dla agencji „Nowosti”, a następnie spędził dwa lata w Indiach jako tłumacz i specjalista od public relations sowieckiego przemysłu budownictwa rafineryjnego. Powrócił do Moskwy w 1965 roku, aby kontynuować pracę dla „Nowosti” na stanowisku redaktora działu ekonomicznego magazynu „Soviet-land” wydawanego w językach hindi, urdu i angielskim. W1969 roku ponownie został skierowany do Indii, gdzie kontynuował działania propagandowe dla „Nowosti” w New Delhi, pracując w Wydziale Badań i Kontrpropagandy ambasady sowieckiej. Ze względu na coraz większe rozczarowanie systemem komunistycznym postanowił rozpocząć przygotowania do dezercji.

W lutym 1970 roku Bezmienow, przebrany w strój hipisa i perukę, dołączył do jednej z grup dzieci-kwiatów podróżujących po Indiach i przedostał się wraz z nimi do Aten. Skontaktował się tam z ambasadą Stanów Zjednoczonych. Po długich przesłuchaniach przez amerykańskie służby wywiadowcze udzielono mu azylu w Kanadzie.

Po przyjeździe do Kanady przez dwa lata studiował nauki polityczne na Uniwersytecie w Toronto, wykładał język rosyjski i literaturę rosyjską, a w 1972 roku został zatrudniony na stanowisku producenta i gospodarza programu w międzynarodowym serwisie CBC, nadającym audycje dla Związku Sowieckiego. W wyniku zakulisowych działań KGB został zwolniony w 1976 roku, co spowodowało, że zajął się niezależnym dziennikarstwem i pracował nad wieloma rozmaitymi projektami. Zmarł w Kanadzie, w roku 1993.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.